Sousse, Tunisko

Sousse (vyslovuje se jako sůs, je to z francouzštiny) je jedno z nejznámějších  tuniských letovisek vůbec a zájezdy právě do této oblasti najdete prakticky v nabídce každé cestovní kanceláře, kterou dovolenou v Tunisku nabízí. Dovolená v Sousse je pěkná, na její konečnou podobu má vliv hned několik faktorů:

  • dobrá dostupnost letoviska Sousse z letiště (viz. níže)
  • velká stará medina, tj. centrum města, zapsaná na seznam UNESCO
  • relativně velký výběr ubytování, hotely jsou hned u 100 metrů široké pláže
  • celkem dobrý startovací bod pro výlety

Letovisko nepatří k nijak drahým destinacím, ostatně celé Tunisku je celkem levné (viz. ceny v Tunisku), zhruba stejně jako Turecko (viz. ceny v Turecku).

Kde Sousse leží?

Město Sousse leží u hammametského zálivu, spíš u jeho jižní okraje. Letovisko Monastir je odsud vzdálené pouhých 20 kilometrů, Hammamet 90 kilometrů a hlavní město Tuniska Tunis 150 kilometrů. Leží přibližně ve stejné zeměpisné šířce jako ostrov Malta, který leží asi 300 kilometrů od tuniských břehů, jako řecký ostrov Rhodos nebo turecké letovisko Fethiye.

Sousse je poměrně velké město. Nebudete první, komu se bude zdát přibližných 210 tisíc obyvatel na pobřežní letovisko hodně, ale byla by škoda, kdyby jste se tím nechali od dovolené v Sousse odradit. Fakt, že prakticky všechny hotely jsou v těsné blízkosti místní severní pláže, čili na sever od mediny a centra města, způsobí, že se tu jako ve městě cítit nebudete. Oblast Sousse každoročně navštíví přes 1 milion turistů. Svým významem pro Tunisko se podobá letovisku Alanya, které má podobně velký význam pro cestovní ruch v Turecku.

Já beru větší velikost Sousse za jeho přednost. Pokud chcete poznat opravdové Tunisko, poznat život místních lidí a společenské kontrasty, které jsou nejen pro Tunisko typické, Sousse je jednoznačná volba. Kromě klidných a upravených přímořských oblastí, tu uvidíte nové městské čtvrti, které kontrastují s chudinskými čtvrti, turisticky nejvyhledávanější je místní medina…

Stará medina

Jako medina se v Tunisku nazývají původní staré části měst. Medina v Sousse je jedna z největších, je obehnána hradbami a žije si svým životem. Krom úzkých ulic a zástupů pouličních obchodníku tu je několik památek. Opevněný klášter Ribat je nadaleko od přístav. Má celkem vysokou věž z níž se shlíží dolů na sousední mešitu.

Dál je tu pevnost Kasbah, ve kterou jakoby přechází hradby na jejich jihozápadním konci. Kasbah tvoří takové zvláštní čtyřhranné věže.

Doprava do Sousse

Nechci Sousse jenom chválit, ale co se jeho dostupnosti týká, tak mu není co vytknout. Mezinárodní letiště Monastir je odsud jen 16 kilometrů jihovýchodním směrem po pobřeží, tzn. doprava z letiště do Vámi vybraného hotelu je otázka několika minut. Samozřejmě dost záleží na konkrétní cestovce, jestli se jede busem přímo do Sousse nebo se nejprve rozváží klienti po Monastiru a Skanes.

Monastirské letiště (iata kód MIR) odbavuje v létě lety pro následující letoviska: Port el Kantaoui, Sousse, Skanes, Monastir a Mahdia.

Pláže Sousse

V Sousse jsou dvě pláže. polohu té jedné jsem už naznačil, táhne se od letoviska asi 6 kilometrů na sever, je jemně písčitá, hodně široká (odhadem místy až 100 metrů) a do moře se svažuje pozvolně. Právě tuto pláž „lemuje“ hotelová zástavba.

Hotely blíž k medině na mě působily víc takovým činžákovým typem, dál od centra letoviska to jsou klasické hotelové komplexy. Každému vyhovuje něco jiného, někdo je radši blíž u přístavu, jiný dá přednost komfortnějšímu hotelu. Apeluji na každého, aby četl recenze hotelů. V češtině na tomto serveru

Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky, vždy patří ke konkrétnímu hotelu a jsou tak hostům nabízeny zdarma.

Pár set metrů jižně od Sousse začíná druhá pláž, která vede do rekreační oblasti Skanes. U Sousse není zas tak hezká, a hotely tu u ní nejsou. Hotely jsou zas až ve Skanes.

Sousse počasí

Zajímá-li vás charakteristika místního počasí podrobně, pak si o ní přečtěte na stránce Počasí v Sousse. Tady jen stručně. Do Sousse se jezdí v těchto měsících: květen, červen, červenec, srpen, září a říjen. Letní teplota vzduchu v odpoledních maximech stoupá k 37°C, může tu však být i tepleji. Rekordní teplota tu byla naměřena v srpnu 2007 a činila 48°C (samozřejmě se jedná o teplotu vzduchu ve stínu). Moře je nejteplejší v srpnu a v první polovině měsíce září: 27°C.

Více informací o počasí v Tunisku (které je v létě hodně podobné počasí v Turecku a počasí v Řecku) a o teplotě moře v Tunisku.

[forecast location=“Hammamet“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Hammamet, Tunisko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Sousse – dovolená a zájezdy

Myslím si, že člověk výběrem zájezdu sem do Sousse rozhodně nic nezkazí. Na rozdíl od ostrova Djerba tu je kromě koupáni v moři a v bazénu co dělat. Medina, památky, hezká a velká pláž, dobrá dostupnost a možnost výletů do okolí (viz. níže), všechno mluví dovolené v Sousse do karet.

Tady najdete aktuální nabídku zájezdů do Sousse, rovněž doporučuji hledat na portálu Invia.cz. Pokud vás zajímají last minute zájezdy, pak vás odkážu na stránky Tunisko last minute a Sousse last minute, kde jsem sepsal podrobné info o last minutech, jaké jsou nejlevnější, kolik se dá ušetřit a na co si dát pozor.

Tipy na výlety do okolí

Kam na výlety? V prvé radě projděte místní medinu, až potom se poohlížejte po výletech do okolí..

1) Město El Jem – starý římský amfiteátr/koloseum
2) Město a letovisko Monastir, kde ja také pěkná medina
3) Případně Karthago – ale to už je odsud dost daleko (160 kilometrů), možno v rámci fakultativního výletu od cestovky

Jaké je v Tunisku právě počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/20°
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/19°
Skorojasno - počasí v Tunisku, Monastir
Skorojasno
29°/21°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Tunisku
Tunisko zachyceno objektivem
Dovolená Djerba Mahdia
pláž Monastir Tunisko Tunisko na pláži
Velboudi na Djerbě Yasmine Hammamet
Dovolená a Last minute zájezdy
Riadh Palms 11 490 Kč Dovolená Sousse Tunisko Sousse, All incl., Last minute, hodnocení 86 % Volné termíny > Royal Thalassa 9 630 Kč Zájezdy Monastir Tunisko Monastir, 8 dní, All inclusive, TOP nabídka Detail zájezdu > Hotel Golden Beach 8 557 Kč Dovolená Monastir Tunisko Monastir, Last minute 2020, přímo u pláže Detail zájezdu > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:38
Zavřít  X Zavřít toto okno