Tunisko počasí

Počasí v Tunisku, to je kapitola sama pro sebe. Ačkoliv Tunisko není nějak přehršele velká země, je celkem protáhlá od severu k jihu. Jinými slovy počasí v Tunisku jde hodně špatně zestručnit na pár vět, pro každý kout je typické jiné klima a tím pádem i jiné počasí. 

Pokud bych to měl i přesto co možná nejvíce zjednodušit, tak tu je teplo. Počasí rozhodně dovolenou v Tunisku nekazí, v létě je tu slunečno, teploty se vyhupují k 35°C a velmi teplé je i moře. Jsou i taková místa v Tunisku, kam se k moři jezdí prakticky celoročně, všechno záleží na konkrétní oblasti…

Závislost počasí na oblasti

Tunisko leží v subtropickém podnebném pásu, nicméně klima je mnohem složitější, záleží na zeměpisné šířce, na teplotě okolního moře, na tom, zda jsou v moři přítomné nějaké mořské proudy, na vzdálenosti konkrétního místa od moře i na reliéfu krajiny. Tunisku lze, co se klimatu týče, rozdělit do následujících třech oblastí…

  • Severní Tunisko: podnebí je typicky středomořské, podobně jako v Řecku (viz. počasí Řecko). Léta jsou teplá a suchá, zimy jsou mírné a poměrně bohaté na srážky, roční úhrn srážek činí 600 mm. Díky relativně vysokému srážkovému úhrnu v zimních měsících je krajina zelená.
  • Střední Tunisko: pro tuto oblast je typické tzv. polosuché klima, v angličtině klasifikované jako semi arid. Léta jsou horká a suchá, zimy mírné, ale moc neprší, roční srážkový úhrn činí 200 mm. Vegetace tu hodně ubývá.
  • Jižní Tunisko: tady je už jenom pouštní krajina. Je tu sucho a celoročně teplo. V létě tu přes den panují velká vedra, teplota vzduchu v pouštních vnitrozemských oblastech na jihu Tuniska atakuje 50°C (ve stínu).

Pro střední a jižní Tunisko rovněž platí, že čím dál jsme od moře, tím jsou teploty a počasí obecně víc kontinentálního rázu. Jsou tu velké teplotní rozdíly přes den a v noci, ale také v létě a v zimě.

V na jaře a v létě počasí občas ovlivňuje vítr sirocco, vane a z jihu a z jihozápadu, do Tuniska a dál do Evropy přináší suchý a horký vzduch ze Sahary.

Teď se zaměřím jenom na pobřežní oblasti…

Délka koupací sezóny

Hlavní turistická sezóna v Tunisku začíná v průběhu měsíce května a končí v říjnu. Zase ale nelze hodit všechna tuniská letoviska do jednoho pytle. Toto platí pro severní Tunisko (letoviska Tabarka a Gammarth) a pro střední Tunisko (letoviska u hammametského zálivu jako je Hammamet nebo Sousse). Daleko déle se lze koupat na jihu (např. ostrov Djerba nebo letovisko Zarzis), kde panuje teplé počasí už v dubnu a protože je tu moře vyhřáté, tak se tu dá koupat i v listopadu (informace o teplotě moře jsou níže)

Počasí v létě

V létě je tu horko. Horký je zejména červenec a srpen, kdy průměrné maximální denní teploty šplhají k 35°C. Samozřejmě záleží na konkrétní oblasti, ale na podobně vysoké teploty rozhodně připraveni buďte. Mnoho lidí volí pozdější termíny svých zájezdů, např. září (31°C) nebo říjen (28°C). Teplo je i z kraje hlavní sezóny: květen (27°C), červen (31°C).

Počasí před a po sezóně

Duben, to je doba, kdy se v některých letoviscích koupat moc ještě nedá, jinde, ale ano. Proto to, že jsem ho zařadil zrovna sem berte s rezervou. Počasí v dubnu je pro takovou dovolenou na Djerbě ideální, ideální je co se teploty vzduchu týče (26°C). Podrobně o počasí v dubnu v Tunisku.

Měsíc listopad, opět je to příklad toho, kdy je na severu už dost chladno, na Djerbě ještě ne (25°C).

Teplota moře v Turecku

Tak jako teplota vzduchu, tak teplota moře je hodně variabilní a záleží na konkrétním letovisku. Proto doporučuji rozkliknout stránky o počasí v jednotlivých letoviscích (odkazy jsou níže), kde jsem popsal i teplotu moře. Nebo si o ní přečtěte víc na stránce Teplota moře v Tunisku.

V této tabulce uvádím takový tuniský průměr:

Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Teplota moře  18°C  17°C  19°C  20°C  21°C  24°C  27°C  28°C  25°C  24°C  20°C  18°C

Počasí v letoviscích

A tady už slibovaný rozcestník o počasí v jednotlivých tuniských letoviscích, včetně teplotních průměrů v jednotlivých měsících, délky slunečního svitu, teploty moře, předpovědi počasí atd…

Počasí Tabarka | Počasí Gammarth | Počasí Nabeul | Počasí Hammamet | Počasí Yasmine Hammamet 

Počasí Port El Kantaoui | Počasí Sousse | Počasí Monastir | Počasí Mahdia | Počasí Djerba

Aktuální předpověď počasí pro vybraná letoviska

A aby byly informace o počasí v Tunisku kompletní, přikládám ještě předpovědi počasí pro vybraná tuniská letoviska, pro letovisko Tabarka na severu Tuniska, pro letovisko Monastir ve střední části země a pro ostrov Djerba na jihu Tuniska.

[forecast location="Tabarka" caption="Předpověď počasí Tabarka, Tunisko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

 

[forecast location="Monastir" caption="Předpověď počasí Monastir, Tunisko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

 

[forecast location="DJE" caption="Předpověď počasí Djerba, Tunisko" measurement='C' todaylabel="Počasí dnes" datelabel="date('d.m.')" highlow='<span style="color:red;">%%high%%°</span>/<span style="color:blue;">%%low%%°</span>' numdays="6" iconset="Incredible" cache="true" width="100%"]

Jaké je v Tunisku právě počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/20°
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/19°
Skorojasno - počasí v Tunisku, Monastir
Skorojasno
29°/21°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Tunisku
Tunisko zachyceno objektivem
Dovolená Djerba Mahdia
pláž Monastir Tunisko Tunisko na pláži
Velboudi na Djerbě Yasmine Hammamet
Dovolená a Last minute zájezdy
Riadh Palms 11 490 Kč Dovolená Sousse Tunisko Sousse, All incl., Last minute, hodnocení 86 % Volné termíny > Royal Thalassa 9 630 Kč Zájezdy Monastir Tunisko Monastir, 8 dní, All inclusive, TOP nabídka Detail zájezdu > Hotel Golden Beach 8 557 Kč Dovolená Monastir Tunisko Monastir, Last minute 2020, přímo u pláže Detail zájezdu > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:38
Zavřít  X Zavřít toto okno