Měna v Tunisku – tuniský dinár

Dinár, slovo odvozeno pravděpodobně od měny antického Říma – denaria, je v Tunisku národní měnou. V Tunisku se tedy platí tuniskými dináry. Chystáte-li se do Tuniska na dovolenou, vezměte si jednu ze světových měn. Např. evropské euro nebo americký dolar, snadno si pak v jakékoli směnárně měnu směníte za tu místní. Další možnost je výběr přímo z bankomatu, které se v Tunisku vyskytují čím dál častěji.

Tuniská měna – značení a dělení

Tuniská měna má značku DT (zkratka DT je odvozena z francouzského názvu pro tuniský dinár – dinar tunisien), v měnových lístcích ho najdete pod jeho mezinárodním označením TND ( př. u české koruny používáme CZK ). Občas se lze setkat i se zkráceninou TD, která je pro Čechy snadněji zapamatovatelnější (TD = tuniský dinár).

Trochu nezvyk oproti Evropě je, že v Tunisku se 1 dinár dělí na 1 000 milimů. V Evropě se hlavní měna dělí na sto častí. Většina cen v Tunisku je uváděna v milimech, což znamená, že pokud uvidíte cenu, že něco stojí patnáct set (milimů), tak to v skutečnosti stojí 1,5 dináru. Tuniské bankovky mají hodnotu 5, 10, 20 a 30 TND. Mince mají hodnotu 1TND, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 milimů. Mincí je tedy mnohem víc a docela těžko se rozeznávají. Obrázky všech bankovek i mincí najdete na zde na anglické wikipedii.

Pokud se však do Tuniska hodláte podívat prostřednictvím některé z mnoha zájezdů nabízených cestovními kancelářemi a koupit si dovolenou all inclusive, tak Vás měna v Tunisku a jejich bankovky a čmrdlíky prakticky nemusí vzrušovat. Při all inclusive pobytu budete mít totiž vše potřebné v ceně zájezdu.

Ceny v Tunisku se pohybují zhruba na stejné úrovni jako u nás v ČR, ne-li níže. Zájezdy se dají pořídit klidně pod 8 000 Kč, je však dobré vědět, na kterou cestovní kancelář se obrátit (viz. červený odkaz výše). Počkáte-li na last minute zájezdy do Tuniska, tak i jejich rezervací lze pár stovek ušetřit.

Tuniský dinár – směnný kurz

Kurz tuniského dináru k české koruně každoročně snižuje. Mezi lety 2008 a 2010 byl 1 DT za 13,20 Kč, na začátku roku 2014 byl jeden tuniský dinár roven 12,60 Kč.

Aktuální kurzy

  • 1 TND = 12,95 Kč
  • 1 USD = 1,94 TND
  • 1 EUR = 2,13 TND

Směnné kurzy naposledy aktualizovány v březnu 2014.

Dovolená v Tunisku – směna tuniského dináru

Tuniský dinár není volně směnitelná měna. Do Tuniska můžete vyrazit z eury nebo dolary v kapsách. Pokud si v Tunisku pořídíte více dinárů než které během dovolené utratíte, nemusíte v předposlední den utíkat na tržiště a všechno tam utratit. Část zbylých dinárů je možné zpětně zaměnit na dolar nebo euro těsně před odletem. Budete k tomu však potřebovat doklad o původní směně.

Kreditní / platební karty a bankomaty

Je dobré mít s sebou také mezinárodně funkční platební kartu. Směnit peníze si můžete v jakékoli místní směnárně nebo vyhledat nejbližší bankomat. Poplatky za výběr z bankomatu jsou různé, každý podle své banky.

České koruny nechte radši doma, není je zde kde vyměnit. Chcete-li si zde udělat vycházku mimo letovisko, dobře si hlídejte své kapsy – místní „pouliční prodejci“ Vás bleskurychle připraví o všechny Vaše finance. To není myšleno tak, že by se tu nějak hodně kradlo (viz. bezpečnost v Tunisku), pouliční prodejci jsou však velice zdatní ve smlouvání pro ně velice výhodné ceny. Pozor na to.

Do Tuniska s americkými dolary nebo eury

V předchozím odstavci jsem již uvedl, že je dobré směnit si měnu až na místě, není zde však výjimkou, že dolary nebo eury můžete v Tunisku platit rovnou. V různých destinacích jsou nápojové a jídelní lístky doplněny cenou v eurech. Nesmí Vás ale zaskočit to, že ceny budou vyšší. Také na pouličních tržištích můžete neoficiálně platit dolary nebo eury, buďte ale připraveni na zdlouhavé smlouvaní o aktuálním kurzu.

Pobyt v Tunisku bez tuniské měny

Záleží na typu pobytu Vaší dovolené. Jedná-li se o zájezd all inclusive do Tuniska, nemusíte zde měnit na Tuniský dinár v podstatě nic. Mimo letovisko můžete platit eury nebo dolary. Jestliže typ dovolené je jiný, záleží jen na Vás, jakou měnou z předem uvedených, na místě budete utrácet. Osobně doporučuji rozumnou částku vyměnit za jejich dináry. Placení s nimi vyjde levněji a navíc, když Tunisko, tak tuniská měna a tuniské peníze, to je přeci kombinace, bez které by vaše dovolená měla o rozměr méně.

I tak ale stále platí, že v případě, že vyberete typ dovolené tak, aby jste měli v ceně vše, nemusíte se místní měnou nijak znepokojovat.

Kam dál? Přejít na povídání na téma měna v Turecku nebo na popis toho, jak vypadá dovolená na Djerbě.

Jaké je v Tunisku právě počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/20°
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/19°
Skorojasno - počasí v Tunisku, Monastir
Skorojasno
29°/21°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Tunisku
Tunisko zachyceno objektivem
Dovolená Djerba Mahdia
pláž Monastir Tunisko Tunisko na pláži
Velboudi na Djerbě Yasmine Hammamet
Dovolená a Last minute zájezdy
Riadh Palms 11 490 Kč Dovolená Sousse Tunisko Sousse, All incl., Last minute, hodnocení 86 % Volné termíny > Royal Thalassa 9 630 Kč Zájezdy Monastir Tunisko Monastir, 8 dní, All inclusive, TOP nabídka Detail zájezdu > Hotel Golden Beach 8 557 Kč Dovolená Monastir Tunisko Monastir, Last minute 2020, přímo u pláže Detail zájezdu > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:38
Zavřít  X Zavřít toto okno