Mahdia, Tunisko

Mahdia v Tunisku je velmi pěkné letovisko při pobřeží Středozemního moře. Mahdia zatím není turisticky tak navštěvovaná jako jiná známější tuniská letoviska – Djerba, Hammamet nebo Sousse a myslím si, že její prozatímní menší známost je ku prospěchu věci a Mahdii přidává body na víc. Letovisko Mahdia láká hlavně na kouzelné písečné pláže, jedny z nejhezčích v celém Tunisku a na malebnou starou medinu s pevností Borj el-Kebir a s pěkným přístav…kombinace, která kde koho nabudí natolik, že na dovolenou do Tuniska jede právě sem.

Mahdia, středně velké město se 42 000 obyvateli a oblíbené dovolenkové letovisko, leží ve středním Tunisku.

První osídlení zde bylo vybudováno Féničany a už za jejich navlády představovala Mahdia významný přístav, po fénické kultuře se zde vystřídalo mnoho dalších národů včetně Římanů a Arabů, kteří původní město obehnali mohutnou zdí. Relativně důležitým přístavem je Mahdia dodnes, ačkoliv přístav není nikterak velký, je nejdůležitějších v celém středním Tunisku a jeho přítomnost jednoznačně dovolenou v Mahdii zpříjemní.

Mahdia a její medina

Mahdia je město s půvabnou medinou vystavěnou na relativně úzkém poloostrově (jako medina se v Tunisku označují staré původní části měst). Ta ve středověku byla chráněna velkými hradbami a ty jsou na mnoha místech dodnes. Hlavním vstupním bodem do Mediny je brána Skifa Kahla, díky které projdete 10 metrů širokou zdí a ocitnete se ve starém městě. Atmosféra v medině je od života v nových městských čtvrtích diametrálně odlišná. Úzké ulice lemují obchody a restaurace, najdete tu i velkou mešitu. Pokud celou medinou projdete od západu k východu, přijdete k pevnosti Borj El Kebir, jež zde byla vybodovaná v 16 století, aby chránila místní důležitý přístav.

Polohou mediny na poloostrově Mahdia připomíná letoviska Side v Turecku, ale i blízký Monastir. Ostatně s Monastirem má Mahdia i další společné rysy. Dlouhé písečné pláže a charakter místních rekreačních oblastí s moderními hotely.

Většina hotelů v tuniské Mahdii je vystavěna ve 2 kilometry dlouhém pásu táhnoucího se podél široké pláže směrem na sever od letoviska. V Mahdia jsou hotely kvalitní, většinou ohodnocené čtyřmi nebo pěti hvězdičkami. Kolem hotelů jsou opečovávané a denně zavlažované parky, které přímo sousedí s místní pláží.

Doprava do Mahdia

Letovisko Mahdia rozhodně patří v Tunisku k těm lépe dostupným oblastem. Charterové lety dopravující z Evropy návštěvníky do Mahdie přistávají v Monastiru. Monastir, respektive jeho mezinárodní letiště Monastir Airport, je od Mahdie vzdálené pouhých 36 kilometrů. Transfer z letiště je velmi rychlý a pohodlný.

Doporučuji se předem informovat, zda opravdu přiletíte do Monastiru. Cestovky turisty do některých letovisek ve středním Tunisku vozí totiž i z letiště v Tunisu, ten je ovšem od Mahdie už relativně daleko, 150 kilometrů.

Pláže Mahdia

Jsou to zejména pláže, které jsou na Mahdii tak atraktivní. Dlouhé písečné pláže žluté a bílé barvy se od letoviska táhnou podél pobřeží jak na jih, tak na sever. Vzhledem k tomu, že hotelová zástavba je vybudovaná převážně severně od mediny, vaši dovolenou v Mahdii budete trávit hlavně na té severní pláži. Pláž je široká a velmi dlouhá. Táhne se daleko k obzoru. Čím dál na sever se vydáte, tím méně lidí na pláži budete, až přijdete do míst, kde ji budete mít pouze pro sebe.

Pláž má východní orientaci. Proto není na škodu si jedno ráno časně přivstat a vychutnat si romantický východ slunce přímo na pláži. Pláž má mírný sklon a volně se svažující mořské dno zdvihá vlny, které zde čeří jinak průzračnou a naprosto čistou mořskou vodu. Chcete opravdu čisté moře, nejezděte na dovolenou do Hammametu nebo do Sousse, ale volte Mahdii.

Slunečníky i lehátka jsou na pláži k dispozici, většinou jsou bezplatně nabízeny přilehlými hotely.

Mahdia počasí

Aby byly informace o tuniské Mahdii, musím se zmínit ještě o místním počasí. O počasí v Mahdia píšu podrobněji zde: Tunisko Mahdia počasí.  Tady jen krátce a jasně. Květen, červen, září, říjen, měsíce, kdy při rezervaci dovolené do Řecka (Řecko last minute) byste měli být na pozoru, v případě letoviska Mahdia se obávat nemusíte. Bude tu teplo a teplé bude i moře…hlavně po v létě a po létě. Letní maxima: teplota vzduchu 38 °C, teplota moře 27 °C.

[forecast location=“Monastir“ caption=“Týdenní předpověď počasí pro Mahdia, Tunisko“ measurement=’C‘ todaylabel=“Počasí dnes“ datelabel=“date(‚d.m.‘)“ highlow='<span style=“color:red;“>%%high%%°</span>/<span style=“color:blue;“>%%low%%°</span>‘ numdays=“6″ iconset=“Incredible“ cache=“true“ width=“100%“]

Mahdia – dovolená a zájezdy

Toužíte letos zkusit dovolenou v Tunisku, ale nevíte jaké letovisko vybrat, pak vězte, že každé má něco do sebe. Mahdia mezi ostatními ale vyčnívá, ne nadarmo byl na idnesu publikován článek, že neznalci jezdí na dovolenou na Djerbu, zatímco do Mahdie míří pouze, ti kteří Tunisko znají jak své boty.

Mahdia – tipy na výlety

1) Prohlídka Mediny
2) Pevnost Borj el-Kebir
3) Výlet do Monastiru
4) Fakultativní výlet do Tunisu a návštěva známého Kartága a vesničky Sidi Bou Said
6) Výlet do města El Jem s mohutným římským koloseem
5) Fakultativní výlet na Saharu (pokud máte eminentní zájem Saharskou poušť vidět, doporučuji trávit dovolenou na Djerbě nebo v Zarzisu, odkud je to na Saharu mnohem blíže)

Jaké je v Tunisku právě počasí?
Dnes Zítra Pozítří
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/20°
Jasno - počasí v Tunisku, Monastir
Jasno
31°/19°
Skorojasno - počasí v Tunisku, Monastir
Skorojasno
29°/21°
Teplota vzduchu přes den a v noci Podrobné informace o počasí v Tunisku
Tunisko zachyceno objektivem
Dovolená Djerba Mahdia
pláž Monastir Tunisko Tunisko na pláži
Velboudi na Djerbě Yasmine Hammamet
Dovolená a Last minute zájezdy
Riadh Palms 11 490 Kč Dovolená Sousse Tunisko Sousse, All incl., Last minute, hodnocení 86 % Volné termíny > Royal Thalassa 9 630 Kč Zájezdy Monastir Tunisko Monastir, 8 dní, All inclusive, TOP nabídka Detail zájezdu > Hotel Golden Beach 8 557 Kč Dovolená Monastir Tunisko Monastir, Last minute 2020, přímo u pláže Detail zájezdu > Skrýt Poslední aktualizace
včera ve 23:38
Zavřít  X Zavřít toto okno